WatchHouse.cz

Portál o hodinkách a doplňcích…

Jak vybrat dobrý notebook?

Při výběru notebooku je dobré se zamyslet nad tím, k čemu ho budete používat. Pokud plánujete s notebookem více cestovat či ho často přenášet, tak vás budou nejvíce zajímat rozměry, hmotnost a výdrž baterie. V případě že notebook používáte k hraní her, stříhání videí či úpravy fotografií, rozhodně pro vás bude rozhodující vyšší výkon na úkor mobility.

Jestliže s notebookem necestujete a máte ho spíše jako kancelářskou stanici, tak se zaměřte spíše na další funkce a výbavu, jenž vám různé modely nabízí. Přemýšlejte také nad operačním systémem, zda zvolíte Windows, nebo Mac. Funkce jako podsvícená klávesnice, Wi-Fi a tak dále už bývají v dnešní době standardem u všech typů notebooků, je však dobré si pohlídat, že těmito funkcemi vámi vybraný model disponuje.

Jste vášniví cestovatelé?

Pro cestování se nejvíce hodí notebooky typu ultrabook, které se svojí hmotností nepřesahují 1,5 kg. Jejich nevýhodou je však nižší vybavenost, absence numerické klávesnice, webkamery a také slabá výdrž baterie. Tento druh přenosných laptopů se také pohybuje ve vyšší cenové hladině, a to zhruba od 20 000 korun výše.

Vyšší výkon znamená vyšší cenu

Pokud od notebooku požadujete vyšší výkon, počítejte s tím, že si budete muset připlatit. Budete moci pořídit stejný typ notebooku, avšak se silnějším komponenty. Také se vyplatí přemýšlet nad externí výbavou, jakou je například chladící podložka či jiný podstavec. Důležitá je také kompatibilita s výbavou, kterou potřebujete k práci, jako může být grafický tablet. Nejdůležitějšími komponenty, na kterých byste neměli šetřit, jsou procesor a RAM paměť, popřípadě grafická karta.

Vše v jednom zvolte pro kancelář

V případě, že notebook máte většinu času zapojený v kanceláři nebo doma na stole, nemusíte tolik řešit parametry typu váhy a rozměrů. Můžete si tak pořídit větší stroj s větší obrazovkou a zaměřit se na další výbavu, jako je podpora různých konektorů, numerická klávesnice, webkamera atd. Pro tento typ notebooku se také hodí dokovací stanice, která slouží jako rozšíření s dalšími funkcemi.

Pár tipů na závěr

Zamyslete se také nad tím, na jak dlouho notebook plánujete mít, popřípadě jak často notebooky měníte. Jestli si chcete pořídit stroj na dlouhou dobu, vyplatí se zainvestovat více peněz a pořídit si silnější stroj, který vám vydrží delší dobu a nebudete postupem času pociťovat nedostatek výkonu. Ověřte si, zda vámi vybraný typ má již předinstalovaný operační systém či další programy, které budete potřebovat, jinak se vám může nákup prodražit o další položky v řádu tisíců.

S touto investicí vám v případě potřeby pomůže půjčka na účet.

Zdroj foto: Proficredit.cz, Pixabay.com