WatchHouse.cz

Portál o hodinkách a doplňcích…

Legendární hodinářská ikona v novém provedení: TANK MUST a TANK LOUIS CARTIER

Hodinky Tank jsou ztělesněním elegance Cartier, čistého a precizního designu, nekompromisních linií.

Již při jejich vzniku v roce 1917 zvolil Louis Cartier na rozdíl od tehdy preferovaných kulatých hodinek esteticky výrazný obdélníkový tvar. Hodinky Tank se v době svého uvedení na trh staly avantgardním doplňkem, kterým zůstaly dodnes. Jejich design byl inspirován svrchním pohledem na válečný tank s jasným grafickým principem: boční strany hodinek představují pásy tanku a pouzdro jeho otočnou věž. Nošení „Tanků“ se stalo vyjádřením osobního stylu. Představitel pop-artu Andy Warhol a jeho hodinky Tank byli nerozluční, prohlásil o nich:

„Nenosím hodinky Tank, abych sledoval čas. Vlastně je ani nenatahuji. Nosím Tank, protože to jsou prostě hodinky, které by se měly nosit!“ Letos Cartier přichází s novým modelem Tank Must s fotovoltaickým strojkem a řemínkem vyráběným za použití odpadu z jablek a s exkluzivním modelem Tank Louis Cartier.

TANK MUST

Nadčasové, ikonické, v čistém elegantním designu, hodinky Tank zachycují ducha každé doby. Po více než sto letech od svého vzniku hodinky přicházejí v nové kolekci Tank Must. Propojení Tank a Must svádí dohromady dvě ikony domu Cartier. Na jedné straně stojí zásadní a stylový Tank, na druhé pak Must, pojem zvěčněný značkou Cartier v sedmdesátých letech minulého století vracející se ke klasickým konvencím luxusu.

„Hodinky Must jsou legendou a součástí dědictví domu. Obstály ve zkoušce času díky svému jedinečnému a snadno rozpoznatelnému stylu, ale i preciznímu řemeslnému zpracování do těch nejmenších detailů, které Cartier uplatňuje ve všech svých výtvorech,“ říká Pierre Rainero, Director of Image, Style and Heritagespolečnosti Cartier.

Hodinky Tank Must jsou elegantním a vyhledávaným hodinářským počinem. Staly se signaturním modelem značky, jehož design i strojky se v průběhu času neustále vyvíjí. Ve snaze neustále se zlepšovat přišlo designové studio Cartier s návrhy nejnovějšího modelu Tank Must v monochromatických variantách, a také ve zcela nové originální podobě založené na fotovoltaickém strojku.

TANK MUST: VÝVOJ DESIGNU

Inspirovány původním modelem Tank Louis Cartier, na designu hodinek Tank Must je patrný vývoj, podoba však zůstává věrná historickému modelu. Jemnost je tažnou silou tohoto nového zpracování, viditelná v zaoblených liniích pouzdra či přepracovaných proporcích ciferníku. Hodinky odvážně se vracející ke vznešenému klasicismu i v tom nejmenšího detailu, s typickým modrým kabošonem na korunce a s tradiční dvoudílnou přezkou na variantě s koženým řemínkem. Hodinářská klasika z domu Cartier, jejíž sofistikovanost je viditelná na všech úrovních. Od přepracovaného a snadno vyměnitelného a přizpůsobitelného ocelového řemínku se zaoblénými články, ??až po nejnovější, vysoce efektivní quartzový strojek s autonomií chodu na přibližně 8 let.

TANK MUST: POCTA MONOCHROMŮM OSMDESÁTÝCH LET

Při představení kolekce Must v roce 1977 byly hodinky Tank, ikona vytvořená o šedesát let dříve, uvedeny v rumělkové variantě. Ciferník v bordó nebo černé barvě a výrazné zlaté logo znamenaly oproštění od tradičních hodinářských konvencí a jasnou volbu elegantní jednoduchosti. Nové hodinky Tank Must jsou věrné duchu 80. let a jsou dostupné také ve třech monochromatických odstínech, které jsou nedílnou součástí DNA Cartier: červená, modrá a zelená. Tyto ocelové hodinky volí cestu minimalismu, proto jsou ciferníky čisté, bez římských číslic či minutové stupnice připomínající železniční pražce a plně chromatický vzhled barevně ladí s řemínkem.

TANK MUST: PRŮKOPNICKÉ HODINKY S FOTOVOLTAICKÝM CIFERNÍKEM A ŘEMÍNKEM VYROBENÝM BEZ POUŽITÍ ZVÍŘECÍCH MATERIÁLŮ

Hodinářskou ambicí značky Cartier je od samého počátku snaha o neustálé zlepšování, opírající se o technický pokrok, stejně jako ctění závazků domu vůči ochraně životního prostředí a biodiverzity. Cartier jako hodinář byl průkopníkem již od vynálezu prvních náramkových hodinek Santos (1904) nebo hodinek se skládací sponou (1910) a vždy ctil závazek předjímat a plnit potřeby svých klientů. Ať jde o patent QuickSwitch (2018), který umožňuje snadnou výměnu řemínků v pohodlí domova, nebo o nejnovější fotovoltaický ciferník na hodinkách Tank Must, moderní alternativu quartzového strojku bez nutnosti výměny baterií. Přístup Cartier zůstává stejný, neustále zlepšovat život a spokojenost klientů značky.

Výzva vždy spočívá v použití nové techniky ?na estetiku a tvar hodinek a nalezení spojení mezi moderností a hodinářskou tradicí, což je výzva a závazek, který vykrystalizoval v manufaktuře Cartier v La Chaux-de-Fonds. Tato manufaktura není pouze výrobním místem, ale také výzkumným centrem, kreativní a inovativní laboratoří, která dokázala aplikovat fotovoltaický princip na ciferník hodinek Tank, aniž by změnila jeho estetiku. Unikátní technické řešení se spoléhá na jemnou a neviditelnou perforaci římských číslic, jejichž otvory umožňují sluneční energii pronikat do fotovoltaických článků ukrytých pod číselníkem. Vývojovému týmu trvalo dva roky, než tento strojek SolarBeatTM s životností přes 16 let integroval do modelu Tank Must, prvních hodinek, které tuto technologii využívají.

Průkopnické hodinky Tank Must rovněž představují řemínek vyrobený z inovativního materiálu, který zaručuje vysokou kvalitu i úroveň pohodlí při nošení. Skládá se z přibližně 40 % rostlinné hmoty vyrobené z odpadu jablek pěstovaných pro potravinářský průmysl ve Švýcarsku, Německu a Itálii. Tento výrobní postup představuje krok vpřed v ochraně životního prostředí díky šestinásobnému snížení uhlíkové stopy, úspoře až deseti litrů vody a kolem sedmi megajoulů energie (přibližně 80 nabití chytrého telefonu), ve srovnání s výrobou řemínku z teletiny. Cartier zvolil lokální, zcela evropskou cestu. Jablka se pěstují a jejich odpad se sbírá v Evropě, materiál se vyrábí v Itálii, výrobce řemínků sídlí v Portugalsku a montáž hodinek probíhá ve Švýcarsku.

Věrny své pověsti avantgardního doplňku, hodinky Tank o sobě ještě zdaleka neprozradily vše. Jejich kreativita je neomezená. S hodinkami Tank Must se Cartier znovu podařilo vyvinout hodinky, které jdou s dobou a zároveň hledí do budoucnosti.


TANK LOUIS CARTIER

Hodinky Tank vznikly v roce 1917 a velmi rychle se objevilo několik jejich variant. Louis Cartier přepracoval svůj původní design již v roce 1922. Nové pouzdro bylo protáhlejší, boční strany pouzdra zjemněny a hrany změkčeny. S Tank L.C. (Louis Cartier) se zrodila klasika. S minutovou stupnicí připomínající železniční pražce (rail tracks), kabošonovým safírem a římskými číslicemi položil Louis Cartier základy charakteristické hodinářské estetiky, přičemž nejnovější verze hodinek Tank Louis Cartier tuto tradici až na několik nuancí zachovává.

TANK LOUIS CARTIER: VOLBA BAREV

Nové modely Tank Louis Cartier kultivují svou nadčasovou eleganci v barvách. Volba modré a červené byla nutností, neboť tyto odstíny jsou neodmyslitelnou součástí DNA značky. Intenzivní červená a jasně modrá barva také esteticky zvýrazňují a podtrhují čisté linie hodinek. K těmto dvěma exkluzivním verzím přidal Cartier sofistikované detaily, včetně římských číslic a zlatě zbarvené minutové stupnice, které zvyšují grafickou intenzitu ciferníku. Modrá verze je v růžovém zlatě a červená ve zlatě žlutém. Obě jsou pak sladěny i s řemínky. Hodinky jsou poháněny manufakturním strojkem 1917 MC s ručním nátahem.

Butik Cartier

Pařížská 2, Praha 1
www.cartier.com